Soutěžní ročník 2021-22

 

Tajemství školních lavic

Za každým tajemstvím je nějaký příběh… 

 

Jistě znáte to lehké mrazení v zádech, když si vzpomenete na tajemná zákoutí, sklepy, půdy, či odnepaměti zamčené místnosti.
Temné stíny v zapadlých koutech, které se nikdy nerozjasní….

…Ne. Každá škola nemá půdu či sklep, a nevypadá jako z tajemné pohádky nebo dobrodružného filmu. Tak co každou školu i každého žáka spojuje? Lavice. Lavice jsou všude… Dneska to jsou sice často jen stolky a židle, ale lavice se tomu říká stále. A každá lavice má vlastní paměť, tiše nese svá němá tajemství, často i vepsaná či vyrytá do svého těla. Tajemství někdy sdílená napříč časem, jindy jen tichým šeptem při hodině výuky… Tajemství, která dráždí představivost!

 

Nadační fond Gabrielis vyhlásil, v rámci svého projektu
Psaní pomáhá, IV. ročník literární soutěže Cena Ivony Březinové.

 

Zadání soutěže:

Každá lavice má svá tajemství, ať již časem sdílená, nebo vaše soukromá…

Napište nám příběh na téma „Tajemství školních lavic“, který se bude věnovat prostředí a situacím spojených s vaší školou. Můžete se věnovat vlastním školním tajemstvím a příběhům že školního světa, nebo popustit uzdu fantaziinechat ožít dávný vyrytý vzkaz ve staré lavici…

Při psaní povídky se pokuste zapojit co nejvíce přímé řeči. Nechte svá tajemství, své příběhy a jejich postavy oživnout kouzlem řeči, vzájemné komunikace. Není to jednoduché, ale pokuste se aspoň o to!

 

Ivona Březinová:

„Kdybych se nechala inspirovat všemi vzkazy, taháky a rébusy, které jsem si přečetla na lavicích a deskách stolků, u nichž jsem kdy seděla, vydalo by to na román. Mnohé poznámky byly zamilované, jiné vtipné a některé vulgární – možná z nudy, možná ze vzteku. Z jiných čišela obava z písemky či testu. Některé byly přilepené žvýkačkou na spodní straně, jiné vyryté tak hrubě do hrany, až trhaly punčocháče. Některé se daly lehce vygumovat a jiné tvrdošíjně odolávaly i smirkovým papírům, kterými jsme vždy na konci školního roku měli uvést lavice do pořádku. Ale i když se to povedlo a lavice uraženě zmlkly pod novým lakem, začátkem září vše propuklo nanovo. Školní lavice jsou prostě upovídané. Jejich vzkazy bývají syrově strohé, ale stačí popustit fantazii a z nepatrného záznamu se zrodí příběh.“

 

Soutěž probíhá ve spolupráci s Národní knihovnou ČR, literární agenturou MÁM TALENT,
a pod patronací spisovatelky Ivony Březinové.
 

Žánr: Vyprávěný příběh (próza)

Rozsah: 2–5 normostran (definice normostrany: 1800 znaků včetně mezer)

Uzávěrka pro příjem prací: 31. května 2022

 

Probíhá zpracování a hodnocení zaslaných povídek.

 

Chcete informace předat dál?

Stáhněte si letáček s výzvou (PDF), (JPG)

 

 

Hlavní partneři soutěže

VOŠ PUBLICISTIKY
NÁRODNÍ KNIHOVNA ČR
ADOREPEN
ATELIER HAVELKA